The vapour pressures of ethanol and methanol are 44.5 mmHg and 88.7 mmHg respectively at the same temperature. An ideal solution is formed by mixing 60 g of ethanol and 40 g of methanol. The mole fraction of methanol in the vapour phase is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.66
b
0.55
c
0.11
d
0.33
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mole of CH3OH=4032=1.25Mole of CH3CH2OH=6046=1.304Let CH3OH→A, C2H5OH→BXA=nAnA+nB=1.251.25+1.304=0.49∴ XB=0.51∴ PT=PAoXA+PBoXB=88.7×0.49+44.5×0.51PT=43.480+2.695=66.175∴ PA=43.48; ∴ XA=PAPT=43.4866.175=0.66