Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The vapour pressures of pure liquids A and B are 400 and 600 mmHg, respectively at298 K. On mixing the two liquids, the sum of their initial volumes is equal to the volume of the final mixture. The mole fraction of liquid B is 0.5 in the mixture. The vapour pressure of the final solution, and the mole fraction of component A in vapour phase, respectively are:

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

500 mmHg, 0.4,

b

450 mmHg, 0.5,

c

600 mmHg, 0.7

d

450 mmHg, 0.3

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

PTotal=PAoXA+PBoXB =400×0.5+600×0.5 =200+300=500 YA=PAoXAPTotal=200500=0.4
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring