The variation of concentration of A with time in two experiments starting with two different initial concentration of A is given in the following graph. The reaction is represented as A (aqS)→ B (aqS). What is the rate of reaction (M/min) when concentration of A in aqueous solution was 1.8 M ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.072M min-1
b
0.036Mmin-1
c
0.1296Mmin-1
d
1Mmin-1
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Rate law r=k[A]mr1=0.35M/ min from graph (exp.1)r2=0.25M/ min from graph (exp.2)r1r2=32=[A]1[ A]2m=1.51m⇒m=10.35=k(1.5)⇒k=125min-1r=k×[A]⇒125×1.8=0.072Mmin-1
The variation of concentration of A with time in two experiments starting with two different initial concentration of A is given in the following graph. The reaction is represented as A (aqS)→ B (aqS). What is the rate of reaction (M/min) when concentration of A in aqueous solution was 1.8 M ?