The velocity of electron ejected from platinum surface is 6.54×10xm/s when radiation of 200 nm falls on it. Work function of platinum is 5eV.1eV=1.6×10−19J. The value of x is__
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 5.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Using Einstein's photoelectric equation: Ei=KE+ϕKE=Ei−ϕ1/2mV2=hv−hv0hv=1/2mV2+hvoEi: energy of incident radiation; KE: kinetic energy of electron, and ϕ: work function of metal Ei=hcλ=6.63×10−34×3×108200×10−9=9.945×10−19J ϕ=5eV=5×1.6×10−19J=8.0×10−19J⇒ Ek=Ei−ϕ=9.945×10−19−8.0×10−19 Now Ek=1/2mv2⇒v=2Ekm⇒ v=21.195×10−199.1×10−31=6.54×105m/s