The velocity of an electron in excited state of H-atom is 1.093×106m/s. What is the circumference of this orbit?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3.32×10−10m
b
6.64×10−10m
c
13.30×10−10m
d
13.28×10−8m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
v=vHx zn vH=2.186×1061.093×106=2.186×106×1nn=2 Circumference of the orbit =2πrn =2π rH x n2 A0 =2π.0.529x22 x10-10 m = 2×3.14×0.529×4×10−10⇒13.30×10−10m