A vessel containing 1 gm of oxygen at a pressure of 10 atm and a temperature of 47°C. The pressure drops to of its original value and temperature falls to 27°C due to leakage of gas. Then mass of oxygen leaked out will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.22 g
b
0.82 g
c
0.432 g
d
0.33 g
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
PV=nRT−10×V=132R×320V = R litreAfter leakage10×58R=n×R×320n=10×58×300=148 mass of gas =3248=23gmMass of gas leaked out 1 – 2/3 gm = 1/3 gm = 0.33gmMore than one correct answer.