A vessel contains equal volumes of SO2 and CH4. Through a small hole, the gases effused into vacuum. After 200sec, the total volume is reduced to half. What is the ratio of SO2 and CH4 remaining in the vessel?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 : 2
b
2 : 1
c
1 : 1
d
1 : 4
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Ratio of rates of diffusions of SO2 & CH4 = 1:2Moles ratio diffused = 1:2Moles diffused ∝ Volume diffusedLet total volume diffused = 2 + 1 = 3Volume of CH4 not diffused = 3 - 1 = 2 Volume of SO2 not diffused = 3 - 2 = 1Required ratio = 2 : 1