A vessel of 4.0 L capacity at S. T.P. contains a gaseous mixture of 8 g oxygen and 112cm3 of CO2 at S.T.P. Calculate the pressure exerted by O2 and CO2 gases. Also calculate the total pressure exerted by the mixed gases.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.43.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
No.of moles of O2 : nO2=8g32gmol−=0.25molP=?,V =4.0L, R=22.4273=0.0821LatmK−mol−;T=273K⋅ PO2=nRTVPO2=0.25mol×22.4×273K4.0L×273 =0.25×5.6=1.4atmFor CO2: no. of mol ofNo.of moles of CO2 : nCO2= volume of CO2 at NTP molar volume of CO2=112cm322400cm3=5×10−3molP=?;V=4.0L; R= 22.4273 =0.0821LatmK−mol−;T=273K; PCO2=nRTV=5×10−3mol×22.4×273K4.0L×273=0.028atmTotal pressure =PO2+PCO2=1.4atm+0.028 atm=1.428atm≈1.43atm