A vessel of 120mL, capacity contains a certain amount of gas at 35°C and 1.2bar pressure. The gas is transferred to another vessel of volume 180 mL at 35°C. What would be its pressure?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.8 bar
b
1 bar
c
0.6 bar
d
0.2 bar
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
p1=1.2 bar, p2=?,V1=120 mL,V2=180 mL From Boyle's law, p1V1=p2V2p2=p1V1V2p2=1.2bar×120 mL180 mL=0.8bar
A vessel of 120mL, capacity contains a certain amount of gas at 35°C and 1.2bar pressure. The gas is transferred to another vessel of volume 180 mL at 35°C. What would be its pressure?