The volume of 0.1M permanganate solution required to oxidise 300 ml of 0.1 M thiosulphate solution in faintly alkaline medium to form sulphate ion is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mole ratio = 8:3;8Mn+7O4-+3S+22O3-2+H2O→8Mn+4O2+6S+6O4-2+2OH-;M1V1n1=M2V2n2 0.1×V18=300×0.13 =800 ml; Alternate method; Decrease in ox.no/mole of KMnO4=3; Increase in ox.no/mole of Na2S2O3=8; V1N1=V2N2; V10.1M3=3000.18; V1=800 ml;