The volume (in ml) of 0.1 M required for complete precipitation of chloride ions present in of solution of CrH2O5Cl Cl2 as silver chloride is close to
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3
b
4
c
5
d
6
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
CrH2O5Cl Cl2+2AgNO3→CrH2O5ClNO3+2AgCl1 milli mole→2 milli moles of AgNO3For 30 ml & 0.01M⏟0.3 milli moles → ?0.3×21=0.6 mill moles of AgNO3 RequiredBut mill mole=Molarity × volumein ml0.6=0.1 M ×volume in ml∴ Volume in ml =0.60.1 =6 ml