The volume occupied by 1.8 g of water vapour at 374°C and 1 bar pressure will be[Use R = 0.083 bar L K-1 mol-1]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 5.3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
According to ideal gas equation,pV = nRTor V= nRTp = wM.wtRTp .....(i) [ n = wM.wt]Given, w = 1.8g, T = 374° C = (374 + 273)K = 647 K p = 1 bar, R = 0.083 bar LK-1 mol-1On substituting the given values in Eq.(i), we getV = 1.8g18 g mol-1×0.082 bar LK-1 mol-1×647 K1 bar = 5.3 L