Volume of water at STP which contains 0.1 moles of electrons is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
224 ml
b
22.4 ml
c
0.018 ml
d
0.18 ml
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Water is a liquid having a density=1 g/ml. ∴18 g = 18 ml;Number of electrons in one molecule of H2O = 2(1) + 8 = 10 18 ml of H2O contain 10NA electrons (10 moles)0.18 ml of H2O contains 0.1NA electrons (0.1 moles)