Volume of water at STP which contains one mole of electrons is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Water is a liquid having a density=1 g/ml. ∴18 g = 18 ml;Number of electrons in one molecule of H2O = 2(1) + 8 = 1018 ml of H2O contain 10NA electrons (10 moles)1.8 ml of H2O contains NA electrons (1 mole)