In water saturated air, the mole fraction of water vapour is 0.02. If the total pressure of the saturated air is 1.2 atm, the partial pressure of dry air is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mole fraction of water vapour = 0.02Mole fraction of dry air = 1 – 0.02 = 0.98Total pressure of saturated air = 1.2 atmUsing Dalton’s law of partial pressure,PDry air =PTotal xDry air =1.2×0.98= 1.176 atm
In water saturated air, the mole fraction of water vapour is 0.02. If the total pressure of the saturated air is 1.2 atm, the partial pressure of dry air is