Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

For water Δvap H = 41 kJ mol−1 at 373 K and 1 bar pressure. Assuming that water vapour is an ideal gas that occupies a much larger volume than liquid water, the internal energy change during evaporation of water is nearly___________ kJ mol−1[Use : R = 8.3 J mol−1 K−1]

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

41kJ mol−1

b

38 kJ/mol

c

44kJ mol−1

d

Zero kJ mol−1

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

H2O(l) → H2O(g) : ΔH = 41 kJ/mol⇒ From the relation : ΔH = ΔU + ΔngRT⇒⇒ 41kJ/mol = ΔU + (1) × 8.31000 × 373ΔU = 41 − 3.0959 = 38 kJ/mol
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
For water Δvap H = 41 kJ mol−1 at 373 K and 1 bar pressure. Assuming that water vapour is an ideal gas that occupies a much larger volume than liquid water, the internal energy change during evaporation of water is nearly___________ kJ mol−1[Use : R = 8.3 J mol−1 K−1]