The wavelength associated with an electron moving with a velocity of 1010 cm per sec.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.0772Ao
b
772Ao
c
772 nm
d
0.772 nm
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mass of the electron = 9.10 × 10-28 gVelocity of electron = 1010 cm per sec.h=6.62 × 10−27 erg−secλ = hmv =6.62 × 10−27 9.10 × 10−28 × 1010 =7.72 × 10−10 cm=0.0772Ao