A weather balloon having 150 L volume when filled with H2 gas had a pressureof 1.1 atmosphere. What volume the balloon would have when the balloon rises to 1000 m where the atmospheric pressure is 0.9 atm. Assume that the temperature is constant.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 183.33.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Since temperature is constant, it is Boyle's law.P1=1.1atm,V1=150L;P2=0.9atm,V2=?P1V1=P2V21.1atm×150L=0.9atm×V2;V2=1.1atm×150L0.9atm=183.33 L