The weight of a mixture containing HCI and H2SO4 is 0.1 g. On treatment with an excess of an AgNO3. solution, reacted with this acid mixture gives 0.1435 g of AgCl. Weight % of the H2SO4 is mixture is :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
36.5
b
63.5
c
50
d
None of these
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Moles of AgCl =moles of AgNO3= moles of HCl=0.1435143.5=10−3wt. of HCI = 0.0365wt. of H2SO4 = 0.0635wt. % of H2SO4=0.0635×1000.1=63.5