The weight of one molecule of a compound, C60H122, is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.3 x 10-20 g
b
5.01 x 10-21 g
c
3.72 x 1023 g
d
1.4 x 10-21
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The mass of 1 mol of the compound =60×12g+122×1g=842 g. ∴ the mass of 1 molecule of the compound =842g6.022×1023=1.398×10−21g.The correct option is (4)