What amount of energy (kJ) is released in the combustion of 5.8 g of C4H10(g)?2C4H10(g)+13O2(g)⟶8CO2(g)+10H2O(l); ΔH∘=−5756kJ
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
575.6
b
287.8
c
182
d
57.56
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Moles of C4H10 (n)=wtmwt=5.858=0.1Combustion of 2 moles of C4H10 gave -5756KJcombustion of 1 mole of C4H10 gave -5756/2combustion of 0.1 mole of C4H10 gave -5756×o.12=287.8