What is the amount of heat to be supplied to prepare 28 g of CaC2 by using CaCO3 and followed by reduction with carbon. Reactions areCaCO3(s)=CaO(s)+CO2(g) ΔH∘=42.8kcalCaO(s)+3C(s)=CaC2+CO(g) ΔH∘=111kcal
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
102.6 kcal
b
221.78 kcal
c
307.6 kcal
d
453.46 kcal
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
CaCO3(s)=CaO(s)+CO2(g); ΔH∘=42.8kcalCaO(s)+3C(s)=CaC2(s)+CO(g); ΔH∘=111kcal ---------------------------------------------------------------------------------------CaCO3(s)+3C(s)=CaC2(s)+CO(g)+CO2(g) ΔH=153.8kcalThus heat required to prepare I mol of CaC2 from CaCO3 = 153.8 kcalMolecular weight of CaC2 = 40 + 24 = 6464 g of CaC2 requires 153.8 kcal of heat128 g of CaC2 requires 307 .6 kcal of heat