What is the concentration of O2 in a fresh water stream in equilibrium with air at 30oC and 2.0 bar? Given, KH (Henry's law constant) of O2=2.0×10-3 mol/kg bar at 30oC.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8.736×10-3 g/kg
b
13.44×10-3 g/kg
c
24.04 g/kg
d
114.5 g/kg
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In this case, KH has been given in the unit of mole/kg bar. Thus, solubility of O2 (or concentration) =KHpgasχO2 (in air)= 0.21∴pO2=pair χO2=1×0.21 bar∴ Solubility =2.0×10-3 molkg bar×0.21 bar =0.42×10-3×32 g/kg =13.44×10-3 g/kg
What is the concentration of O2 in a fresh water stream in equilibrium with air at 30oC and 2.0 bar? Given, KH (Henry's law constant) of O2=2.0×10-3 mol/kg bar at 30oC.