what is the empirical formula of vanadium oxide, if 2.74 g of the metal oxide contains 1.53 g of metal ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
V2O3
b
VO
c
V2O5
d
V2O7
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Metal oxide = 2.74 g;wt. of vanadium = 1.53 g % of V=1.532.74×100=55.83Thus, % of O = 100 -55.83=44.17No. of moles of V=55.8352=1.1No. of mores of O=44.1716=2.76Simplest ratio of V and O = 1:2.5 or 2 :5Hence, the empirical formula : V2O5