What is the mass of the precipitate formed when 50 mL of 16.9 % solution of AgNO3 is mixed with 50 mL of 5.8% NaCl solution? (Ag=107.8, N=14,O=16,Na=23,Cl=35.5)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
16.9% solution of AgNO3 means 16.9 g of AgNO3 in 100 mL of solution.16.9 g of AgNO3 in 100 mL solution = 8.45 g of AgNO3 in 50 mL solution. Similarly, 5.8% of NaCl in 100 mL solution = 2.9 g of NaCl in 50 mL solution.The reaction can be represented as : AgNO3+NaCl⟶AgCl+NaNO3Initially 8.45/170 2.9/58.5 = 0.049 mol = 0.049 molFinally 0 0 0.049 mol 0.049 mol∴ Mass of AgCl precipitated =0.049×143.3 =7.02≈7 g
What is the mass of the precipitate formed when 50 mL of 16.9 % solution of AgNO3 is mixed with 50 mL of 5.8% NaCl solution? (Ag=107.8, N=14,O=16,Na=23,Cl=35.5)