What is the minimum pH required to prevent the precipitation of ZnS in a solution that is 0.01MZnCl2 and saturatedwith 0.1M H2S ?Given: Ksp of ZnS=10-21,Ka1×Ka2=10-20
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Ksp=Zn+2S-2=10-21, S-2=10-210.01=10-19, For H2S, Ka1×Ka2=H+2S-2H2S=10-20 H+2=0.1×10-2010-19=0.01, Hence,H+=0.1 Therefore,pH=1