What is the molarity of ion in aqueous solution that contain 34.2 ppm of Al2(SO4)3 ?(Assume complete dissociation and density of solution 1 g/mL)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3x10-4 M
b
2 x 10-4 M
c
10-4 M
d
None of these
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
mass of Al2SO43mass of water×106=34.21 liter solution contains 1000 g of water=34.2×1000106=34.2mgIn 1 liter solution, mass of Al2(SO4)3 =34.2×1000106=34.2mgmolarity of Al2SO43=34.2×10−3342M =10-4 MAl2SO43(aq)10−4M→2Al3+(aq)2×10−4M+3SO42−(aq)3×10−4M SO42−=3×10−4M