What quantity of ammonium sulphate is necessary for the production of NH3 gas sufficient to neutralize a solution containing 292 g of HCl ? HCl=36.5; NH42SO4=132;NH3=17
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
272 g
b
403 g
c
528 g
d
1056 g
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
HCl=36.5; NH42SO4=132;NH3=17NH42SO4132 ≡ 2NH3 ≡ 2HCl236.5=73 gSince 1 mole of NH42SO4→2 NH3 which consumes 2moles ofHCl for neutralization 73 g HCl ≡ 132 g NH42SO4292 g HCl ≡ 528 g NH42SO4