Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

What should be the weight and moles of AgCl precipitate obtained on adding 500 ml of 0.20 M HCl in 30 g of AgNO3 solution ?  AgNO3=170

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

14.35 g

b

15 g

c

18 g

d

19 g

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

AgNO3 +HCl  →  AgCl+HNO3               1mole  + 1mole→ 1molegiven,   30170moles+500×0.21000 →?                   =0.176   + 0.1molesHCl is the limiting reagentNumber of moles of AgCl formed =0.1×Molecular wt.=0.1×143.5=14.35g
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring