At what temperature (in Kelvin) will the kinetic energy of 0.3 mole of ‘He’ be the same that of 0.4 mole of argon at 400 K?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 533.33.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given,number of mole of He, n1=0.3 molnumber of mole of Ar, n2=0.4 molTemperature, T2=400 KTemperature, T1=? KE=32nRTWhere, R is the gas constantK.E. is the kinetic energy ⇒32×0.3×R×THelium =32×0.4×R×400Argon∴T=533.333 K