What volume of HCI solution of density 1.2 g/cm3 and containing 36.5010 by weight HCl, must be allowed to react with zinc (Zn) in order to liberate 4.0 g of hydrogen ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
333.33 mL
b
500 mL
c
614.66 mL
d
None of these
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Zn+2HCl⟶ZnCl2+H22 gms H2 liberated by 2×36.5 gms of HCl4 gms of H2 liberated by - ?4×2×36.52=146 gms of HClgiven HCl is 36.5% by wtIn 100 gms of solution ,mass of HCl =36.5 gms 146 gms of HCl would be obtained form 100×14636.5 =400 gmsDensity =massvolume1.2 =400xx =4001.2 =333.333 cm3 or ml