What volume of 0.2 M Ba(OH)2 must be added to 300 mL of a 0.08 M HCl solution to get a solution in which the molarity of hydroxyl OH- ions is 0.08 M ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
375 mL
b
300 mL
c
225 mL
d
150 mL
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let volume of Ba(OH)2 solution taken be V liters.∴nBaOH2=0.2×VBaOH2+2HCl→BaCl2+2H2OnHCl=0.3×0.08= 0.024(By stoichimetry)∴nBaOH2 left =0.2V−120.024=0.2V−0.012 molesTotal volume of solution =0.3+V liters Molarity of OH−ion=0.2V−0.012×20.3+V= 0.08On solving, ∴V=0.15 litre =150 mL