What volume of O2(g) measured at 1 atm and 273 K will be formed by action of 100 mL of 0.5N KMnO4 on hydrogen peroxide in an acid solution ? The skeleton equation for the reaction isKMnO4+H2SO4+H2O2⟶K2SO4+MnSO4+O2+H2O
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.12 litre
b
0.028 litre
c
0.56 litre
d
1.12 litre
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
2KMnO4+3H2SO4+5H2O2⟶K2SO4+2MnSO4+5O2+8H2O⟶(1)Normality of KMnO4 solution=0.5⇒ Molarity of KMnO4 solution=50/.5=0.1M[∵ Normality=Molarity × n factorHere, for KMnO4 n factor is 5 [as e− change is 5]Now, Molarity =0.1M, which means0.1 moles of KMnO4 dissolved in 1000 ml solution∴ 1n 100ml solution, moles of KMnO4 is 100×0.1/ 1000 =0.01 molesFrom (1) , it is clear that2 moles KMnO4 produce 5 moles O2⇒0.01 moles KMnO4 will give 0.025 moles of O2∴ Molar volume of 0.025 moles of O2 gas is as 1 mole=22.4L of O2⇒0.025 moles=0.025×22.4L=0.56 L