What will the be the partial pressure of He and O2 respectively if 200ml of He at 0.66 atm and 400ml of O2 at 0.52 atm pressure are mixed in 400ml vessel at 20°C
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.33 and 0.56
b
0.33 and 0.52
c
0.38 and 0.52
d
0 25 and 0.45
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
P V=nRTnHe==0.66×200RTnO2=0.52×400RTPV = nRTP=nHe+nO2RT400PT=0.66×200+400×0.52400∵XHe=nHenO2+nHeXHe=0.66×2000.66×200+400×0.52=132132+208PHe=XHePtotal=132340×340400⇒PHe=0.33XO2=208400 So, PO2=0.52orPO2= Ptotal - PHe = 0.85 - 0.33 = 0.52