What will be the pH of a solution formed by mixing 40 mL of 0.10 M HCl with 10 mL of 0.45 M NaOH ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12.0
b
10.0
c
8.0
d
6.0
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
40 mL of 0.1 M HCl=0.11000 × 40 = 0.004 moles of HClSimilarly, 10 mL of 0.45 M NaOH=0.451000 × 10 = 0.0045 moles of NaOHThus, NaOH left unneutralized = 0.0005 moles in a volume of 50 mL.Concentration of NaOH = 1000 × 0.000550 = 0.01= 10-2 MTherefore, OH-= 10-2 M POH= 2 ; PH=14-2 = 12