When 0.25 ampere current was passed through a metal salt solution for 10 minutes, 0.1677 g of the metal was deposited. If specific heat of the metal is 0.0556 cal g-(degree)-, find the at. wt. of metal. (1 faraday = 96500 coulomb)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 107.89.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
(i) Current passed, C = 0.25 ampere; time (t) in seconds = 10 x 60 = 600 s, Wt. of metal deposited = 0.1677 g∴g. eq. wt. of metal = Wt. of metal deposited ×96500 coulomb Quantity of electricity passed (=ct)=0.1677g×96500 coulomb (0.25 ampere ×600s) i.e., 150 coulomb =107.89g.(ii) Approx. at. wt. =6.4 sp. heat =6.40.0556=115.1∴ Valency = Approx. at. wt. Eq. wt. =115.1107.89≃1∴ Exact at. wt. = Eq. wt. × Valency =107.89×1=107.89