Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

When a certain metal was irradiated with light of frequency 3.2×1016Hz , the photoelectrons emitted had twice the kinetic energy as did photoelectrons when the same metal was irradiated with light of frequency 2.0×1016Hz .  The threshold frequency for the metal is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.2×1016Hz

b

8×1015Hz

c

8×106Hz

d

1.2×1015Hz

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

hϑ1=hϑ0+KE1 hϑ2=hϑ0+KE2 h(ϑ1−ϑ0)h(ϑ2−ϑ0)=E1E2 3.2×1016−ϑ02.0×1016−ϑ0=21 3.2×1016−ϑ0=2(2.0×1016−ϑ0) 3.2×1016−ϑ0=4×1016−2ϑ0                       ϑ0=0.8×1016                      ϑ0=8×1015
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring