When 4 g of CaCO3 and sand mixture is treated with excess of HCl , 0.88 g of CO2 is produced. Calculate % weight of CaCO3.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 50.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
CaCO3+2HCl→CO2+H2O+CaCl2 Sand +HCl→ No reaction Number of moles of CO2=0.8844=0.02 mole∴ number of moles of CaCO3=0.02 moles ∴% mass of CaCO3=0.02×100 Weight of mixture ×100 =0.02×1004×100=50%