Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

When a graph is plotted between log⁡x/m and log⁡p it is straight line with an angle 45° and intercept 0.3010 on y - axis . If initial pressure is 0.3 atm, what will be the amount of gas adsorbed per gm of adsorbent

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 0.6.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

log⁡xM=log⁡k+1nlog⁡P    1n=tan⁡45∘     log⁡k=0.3010n=1    k=2xm=2×(0.3)1⇒x=0.6
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring