When Lithium vapour is taken in a discharge tube and the potential difference between the electrodes is 5.4 ev, there is a sudden increase in the flow of current. The ionisation energy of Lithium is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
54 eV/atom
b
108 kJ/mole
c
54 kJ/atom
d
520 kJ/mole
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The minimum potential required to ionize a gas is called Ionization potential. Due to ionization sudden increase in flow of current is observed. Thus IP of lithium = 5.2ev/atom IE = 5.4(96.45 kJ/mol)=520 kJ/mole