When 22.4 litres of H2(g) is mixed with 11.2 litres of Cl2(g), each at S.T.P, the moles of HCl (g)formed is equal to
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
1 mole ≡22.4 litres at S.T.P. nH2=22.422.4=1 mol,nCl2=11.222.4=0.5 molreaction is as H2(g) + Cl2(g) ⟶ 2HCl(g) Initial 1 mol0.5 mol 0 Final (1-0.5)=0.5 (0.5-0.5)=0 2×0.5=1Here, Cl2 is limiting reagent. So, 1 mole of HCl(g) is formed.