When 20 ml of 2.5M H2O2 aqueous soultion is decomposed the S.T.P. volume of oxygen obtained is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
No.of moles of H2O2 (η)=0.05moles 0.05 moles of H2O2 solution → ?? ml of O2 = 5 x 112=560 ml 2ml of 2.5 H2O2 aqueous solution is on decomosition at STP produces 560 ml of O2.