Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

When 100 mL of 0. 1 M KNO3 and 400 mL of 0.2 M HCI and 500 mL of 0.3 M H2SO4 are mixed, then in the resulting solution

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

The molarity of K⊕=0.01M

b

The molarity of SO42−=0.15M

c

The molarity of H⊕=0.38M

d

The molarity of NO3⊖=0.08 and Cl⊖=0.01M

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

KNO3          +          HCl      +      H2SO4100×0.1=10mmol400×0.2=80mmol500×0.3=150mmol Total volume = 100+400+500=1000 mLMK⊕=101000=0.01MMSO4−2=1501000=0.15MMH⊕=80+2×1501000=0.38MMNO3⊖=101000=0.01MMCl⊖=801000=0.08M
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring