When one mol of an allotropic form of a compound A ( density 2.45gcm−3 changes to its another form B (density 2.31gcm−3J internal energy change was found to lie 190 J. Calculate the enthalpy change when the pressure is 1.1bar and mol. wt. of compound is 84.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 186.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
P=1.1bar=1.1×105Pa; VB= mass density =842.81;VASo, ΔV=VB−VA =842.81−842.45=84×2.45−84×2.812.81×2.45 =205.8−236.042.81×2.45=−30.24cm3mol−=−30.24×10−6m3mol−Δll=190Jmol−∴ ΔH=ΔU+PΔV;ΔH=190Jnol−+1.1×105PaorNm−2×−30.24×10−6m3mol−=190Jmol−−3.33Nmmol−=190Jmol−−3.33Jmol−[1⋅1Nm=1J]=186.67Jmol−