When photons of energy 4.25 eV strike the surface of a metal A, the ejected photo electrons have maximum kinetic energy, TA (expressed in eV) and de Broglie wavelength lA. The maximum kinetic energy of photoelectrons liberated from another metal B by photons of energy 4.20 eV is TB=TA−1.50 eV. If the de Broglie wavelength of these photoelectrons is λB=2λA, then the work function of metal B is _______eV.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0003.70.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Incident energy (E1) = work function (W)+kinetic energy (KE)4.25=WA+TA−−−−14.20=WB+TB−−−−2λα1KE⇒λBλA=TATB⇒2=TATA−1.5⇒TA=2.0 ev⇒TB=TA−1.5=2−1.5 ev=0.5 ev∴WB=4.2−0.5=3.70 ev