Which of the following solutions have the same concentration?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 g of NaOH in 200 mL of solution
b
0.5 mole of KCI in 200 mL of solution
c
40 g of NaOH in 100 mL of solution
d
20g of KOH in 200 mL of solution
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Molarity (M) = Weight of NaOH×1000 Molecular weight of NaOH×V( in mL)=20×100040×200=2.5M (b) M=0.5×1000200=2.5M (c) M=40×100040×100=10M (d) M=20×100056×200=1.785MThus, 20 g NaOH in 200 mL of solution and 0.5 mole of KCI in 200 mL have the same concentration