The work done then 6.5 g of zinc reacts with dil.HC1 is an open beaker at 298 K is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Zn+2HCl⟶ZnCl2+H2(g) …(1) 1mol 1mol Since H2 gas drives back the atmosphere in an open beaker, work is done by the gas which is negative. ∴ W=−Pext ×ΔV Since initial volume zero so ΔV= Final volume initial volume;∆ V = Final volume But ΔV=nRTPext W=−Pext ×nRTPext =−nRTn= no. of mol of Zn= wt. of Zn at. wt. of Zn=6.565=110From equation (1), 1 mol of Zn≡1 mol of H2;110 mol of Zn≡110mol of H2W=−nRT;W=−110mol×8.314JK−mol×298K=-247.76J