The work function of a metal is 4.0ev. If the metal is irradiated with radiation of wavelength 300nm,then the maximum K.E of the photoelectrons would be about
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6.4×10-19J
b
0.2×10-20J
c
2.0×10-20J
d
2.0×10-19J
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given, λ=300nm =300×10-9m E=hCλ=6.6×10-34×3×1083×10-7=6.6×10-19J Work function,W=4ev=4×1.6×10-19=6.4×10-19J According to photoelectric effect, E=W+K.E K.E=6.6×10-19-6.4×10-19=0.2×10-19J=2×10-20J
The work function of a metal is 4.0ev. If the metal is irradiated with radiation of wavelength 300nm,then the maximum K.E of the photoelectrons would be about