Q.
x g of H2O2 requires 100 mL of M/5 KMnO4 in a titration in a solution having pOH = 1.0Which of the following is/are correct?
see full answer
Want to Fund your own JEE / NEET / Foundation preparation ??
Take the SCORE scholarship exam from home and compete for scholarships worth ₹1 crore!*
An Intiative by Sri Chaitanya
a
The value of x is 1.7 g.
b
The value of x is 0.34 g.
c
MnO4⊝ changes to MnO42−.
d
H2O2 changes to O2.
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Ready to Test Your Skills?
Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!
Take Free Test
Detailed Solution
pOH = 1, strong basic medium⇒MnO4⊖⟶MnO42− (n-factor =1)2OH+H2O2⟶O2+2H2O+2e⊖mEq of H2O2=mEq of MnO4⊝ x34/2×1000=100×15×1x = 0.34g
Watch 3-min video & get full concept clarity