x g of a non-electrolytic compound (molar mass = 200) is dissolved in 1.0 litre of 0.05 M NaCl solution. The osmotic pressure of this solution is found to be 4.92 atm at 27oC. Calculate the value of ‘x’. Assume complete dissociation of NaCl and ideal behaviour of this solution.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
16.52 g
b
24.032 g
c
19.959 g
d
12.35 g
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
(i) For NaCl: π=iCRT=2×0.05×0.0821×300=2.463 atm(ii) For unknown compound, π=CRT=x200×0.0821×300=0.1231atmTotal osmotic pressure π=π1+π24.92 = 2.463 + 0.1231 xx = 19.959 g